Aug 21, 2017

John Cage ir grybai

Garsus kompozitorius ir garso filosofas John Cage yra pasakęs – „maistas be grybų, tai kaip diena be lietaus“. Gal tai ir nėra jo žodžiai, kaip kad nutinka šiais laikais su žodžiais, kuriuos randi internete priskirtus vienam ar kitam asmeniui. Tačiau visai tikiu, kad taip pasakė būtent J.Cage‘as, kuris labai mėgo grybus ir nežiūrėjo į viską per daug rimtai. Jei sutinkate, kad  tai geras, zeniškas posakis, pagalvokime apie tai labiau.

Maistas be grybų, tai kaip diena be lietaus. Maisto be grybų būna, kaip ir dienų be lietaus. Vieni gali mėgti dienas be lietaus, kiti gali mėgti lietingas dienas, dar kiti gali mėgti dienas su lietum, kaip ir be lietaus. Ką reiškia mėgti grybus? Ar tai reiškia, kad grybai turi būti visame kame ką valgai? Nemėgti grybų – tai nemėgti lietaus? Bet ar gali išvengti dienų be lietaus, kaip kad gali apsieiti patiekalų be grybų? Ar patiekalai be grybų – neišvengiama, kaip dienos be lietaus?

Savaime suprantama, diena su lietum (ar be jo) yra tam tikras laiko tarpas, labai konkretus laiko tarpas. Lietus – jo garsas, jo buvimas, kaip aplinkybė keičianti dieną, mintis, aprangą, transportą, pasirinkimą eiti ar važiuoti - svarbus dienos ingredientas. Dėl manęs jis gali būti, bet ne kasdien, tik ne mėnesį iš eilės. Jo gali ir nebūti, visi nuo to tik apsidžiaugtų, nes saulėta diena yra diena be lietaus. Bet yra ir apsiniaukusių dienų be lietaus. Dienos be lietaus gali būti ir saulėtos, ir nesaulėtos. Jos gali būti kokios tik nori, tik be lietaus. Ar sniegas irgi lietus? Koks lietus jau tampa sniegu, o koks dar tik lietus? Ar rūkas, kai garai tampa panašūs į lašus yra dar rūkas ar jau lietus? O kaip dėl grybų? Ar pelėsis ant riekės duonos, kurio tu nematei, yra grybas?

Vakar iš Visagino važiavome traukiniu. Traukinys išvyksta 16:16. Liko 40 minučių, google maps rodo, kad eiti reikia 24 min. Eiti pėsčiomis ar važiuoti taksi? Dar reikia į parduotuvę, nusipirkti kažko kelionei. Mums nepakeliui. O! Pažiūrėk, koks kadras, gali nufotografuoti? Mano mobilus nusėdo, o fotike neliko vietos. Mes neturime tam laiko? Mes galim visada iškviesti taksą. Nu gerai. Bet NORFA tai ten. Tu vedi mane ratais. Moteris prie parduotuvės durų parduoda voveraites. Gal nusipirkti? Ne, neturim laiko, ir nėra kur jų dėti. O gal paimam? Neturiu grynųjų. Tiek to, nusipirksime kitur. Gal gali iškviesti taksą? Visagine yra kelios Norfos. Kokia čia gatvė? Važiuosime į stotį. Gerai. Grybingos vietos čia, aplink Visaginą. Taksistas: Grybingos vietos buvo prieš 40 metų, kai čia buvo tik miškas. Atvažiavom. Dar liko 12 minučių. Galėjom nusipirkti voveruškų.

No comments:

Post a Comment